Prep Report 4-24-24
Tuesday
Baseball
Lemon Bay 6, Mariner 5 (11 innings): Xavier Muentes had an RBI double as the Tritons scored three runs in the bottom of the seventh inning to force extras. Sam Guth cracked a solo homer among his three hits, scoring twice for Mariner (10-14). PJ Marino had three hits and a run driven in as well.
North Fort Myers 25, Lely 0 (5 innings): Nick Tobin led the Red Knights’ onslaught with four hits, including two doubles, and five RBI. Caedon Conn (4-for-5) drove in four runs, while Nicholas Oliveros and Jakob Wagner had three RBI each.
Island Coast 2, Gulf Coast 1 (8 innings): The Gators tied the game in the top of the seventh and scored the game-winner in the eighth. Jacob Fowler and Jordi Guerrero had RBI for Island Coast (15-9).
Lehigh 4, Cape Coral 3: The Seahawks are 6-18.
Ida Baker 13, Gateway 1 (5 innings): Santiago Liendo homered and had five RBI overall to lead the Bulldogs (12-9). Cayden Farmer, Charles Figueroa and Riley Byrd drove in two runs each.
Tournaments
District 6A-12
Monday, April 29
Immokalee at Palmetto Ridge
Semifinals, April 30
PR/I winner at Charlotte
Ida Baker at Riverdale
Championship, May 2
At higher seed
District 5A-11
Monday, April 29
North Fort Myers at Fort Myers
Cape Coral at Mariner
Dunbar at Island Coast
Semifinals, April 30
NFM/FM winner at Port Charlotte
CC/M winner vs. D/IC winner
Championship, May 2
At higher seed
District 3A-8
Monday, April 29
Glades Central at Gateway Charter
Semifinals, April 30
Glades/GC winner at Bishop Verot
Clewiston at Oasis
Championship, May 1
At higher seed
Softball
Oasis 17, Island Coast 0 (3 innings): Madison Hartsgrove and Jetta Fisher drove in four runs each, and Brooklyn Simison had three RBI for the Sharks (6-14).
Cape Coral 15, Lehigh 4 (6 innings): Gabriel Gonzalez cracked a three-run homer to lead the Seahawks (12-8). Abigail Brennan had two hits, including a triple, with two RBI. Emma White and Allie Buice also drove in two runs each.
Ida Baker 17, Gateway 2 (5 innings): The Bulldogs improved to 11-8.
Mariner 7, Aubrey Rogers 2: Mia Standard tripled and drove in two runs for the Tritons (11-8). Mica Barraza and Alaina Shugars had two hits each.
Tournaments
District 5A-11
Monday, April 29
Cape Coral at Mariner
Dunbar at Ida Baker
Semifinals, April 30
CC/M winner at North Fort Myers
D/IB winner at Fort Myers
Championship, May 2
At higher seed
District 4A-12
Monday, April 29
Gateway at Cypress Lake
Island Coast at Estero
Lely at Bonita Springs
Semifinals, April 30
G/CL winner at LaBelle
IC/E winner vs. L/BS winner
Championship, May 2
At higher seed
District 3A-12
Monday, April 29
Glades Central at Clewiston
Semifinals, April 30
GC/Cl winner at Bishop Verot
Oasis at Aubrey Rogers
Championship, May 1
At higher seed
Girls Tennis
Region 3A-5/6
Barron Collier 7, North Fort Myers 0
Region 1A-5/6
Oasis 6, St. Petersburg Catholic 1: Sophia Abreu, Emily Feichthaler, Cecilia Menendez and Suzanne Greco won their singles matches for Oasis. Abreu and Pollard teamed up for a doubles win, as did Feichthaler and Menendez. The Sharks will face Community School of Naples in the region semifinals.
Boys Tennis
Region 1A-5/6
First round
St. Stephen’s Episcopal 6, Bishop Verot 1
Beach Volleyball
District 1A-21
At Mariner
Semifinals
Charlotte 5, Mariner 0
Port Charlotte 4, Lemon Bay 1
Thursday’s championship
Port Charlotte vs. Charlotte
District 1A-22
At Midtown Courts, Fort Myers
Semifinals
Bishop Verot 5, Canterbury 0
Fort Myers 5, Evangelical Christian 0
Wednesday’s championship
Fort Myers v. Bishop Verot
Boys Lacrosse
Region 3A-3
Tuesday’s first round
Calvary Christian 10, Bishop Verot 9
Spring football schedule
Saturday, May 11
Oasis at Bishop Verot, scrimmage, 9 a.m.
Friday, May 17
Orange-Blue intersquad game, Cape Coral
Thursday, May 23
Estero at North Fort Myers, 7 p.m.
Oasis at Cape Coral, 7 p.m.
Dunbar at Mariner, 7:30 p.m.
Friday, May 24
Island Coast at North Port
Ida Baker at Gateway, 7:30 p.m.
Jamboree: Miami Columbus and Sarasota Riverview at Bishop Verot, 6:30 p.m.